شنبه 9 مهر 1401
مسیر: 186 کیلومتر از جلفا تا کلیبر
روز سوم تور در ساعت نه صبح از جلفا آغاز شد. تعداد 59 دوچرخهسوار در قالب یازده تیم مسیر 186 کیلومتری را با بدرقه گروهی از جوانان شهر جلفا و مسافران فصلی آغاز کردند. مسیر طولانی از شهر جلفا تا بخش «جانانلو» (156 کیلومتر) به موازات رود ارس کشیده شده و دارای فراز و فرودهای فراوانی است. مسیر حاشیهی رود ارس از جلفا بسوی اصلاندوز در سمت راست اغلب صخرهسنگهای بزرگ و تراشخورده دارد و سمت چپ رود زیبای ارس به آرامی بسوی دریای خزر جاری است. در حاشیهی جاده و در نزدیکیِ آبادیها درختان انار و گاهی زغال اخته بسیار چشمنواز دیده میشود. جاده از جلفا کشیده شده و پس از گذر از روستاها و بخشهای «مازاراد، سیهرود، نوردوز، کردشت، خدافرین، کَللَلی (کلاله)، تاتار بالا و تاتار پایین، توعلی، عاشقلو» به جانانلو میرسد. از جانانلو سی کیلومتر جاده با شیب ملایمی به بلندای کلیبر میرسد. خنکای ملایم هوای پاییزی و طرح تاکتیک مناسب برای روز سوم رقابتی هیجانانگیز را پیشبینی میکرد.
دستهی دوچرخه سواران تا نخستین خط امتیازی در کیلومتر 90 در یک گروه حرکت میکرد. پس از کیلومتر 90 سه دوچرخهسوار ایرانی (کلاهدوز، صفرزاده و بیتالهی) در گریزی به جلو خیز برداشتند و فاصلهی خود از دستهی دوچرخهسواران را به سه دقیقه رساندند. پنجرشدن دوچرخهی صفرزاده و کاهش سرعت دو نفر دیگر سبب شد دسته در نزدیکی جانانلو به این سه نفر برسد. پیچیدن از جادهی مرزی به سمت راست در داخل جانانلو و سربالایی ناگهانی دستهی دوچرخهسواران را فشرده کرد. در کیلومتر 156 پنج دوچرخهسوار خارجی بر سرعت خود افزودند و از دسته جدا شدند. تنها ده دقیقه بعد، دارندهی پیراهن طلایی از بلژیک به «گروه سر» اضافه شد و شش دوچرخهسوار شیب ملایم و سربالایی جاده را رکاب زدند. جادهی جانانلو-کلیبر از تنگنایِ درهای در میان کوههای سنگی میگذرد. در ته دره اغلب درختان با برگهای رنگین پاییزی تماشایی هستند. دسته با شش دوچرخهسوار در پیش و بدنبال آنها و با فاصله اندک گروه بزرگ پنجاه و سه نفری مسیر را پیمود. در آخرین سربالایی تند بسوی خط پایان فاصله اندکی بین شش دوچرخه سوار ایجاد شده بود. سرانجام پس از 186 کیلومتر گروه سر از خط پایان گذشت و دستهی جمعی هم با فاصلهیِ اندک از خط پایان گذشت تا نتایج زیر برای روز سوم بدست آید:
نفرات برتر مرحله سوم
کابزن برتر اول: لنرت تیوگلس (101، از تارتلتو ایزورکس بلژیک)
رکابزن برتر دوم: سعید صفرزاده (31، ز تیم آرویچ شرق امیدنیا)
رکابزن برتر سوم: جِسِه اِوارت (43، از تیم بایکآید آلمان)
رکابزنان برتر پیراهنهای انفرادی مرحله سوم؛
پیراهن طلایی: مارچاند جیانی (102، از تیم تارتلتو ایزورکس بلژیک)
پیراهن سبز (امتیاز): نور امیر فخرالدین مازوکی (6، از تیم ترنگانوی مالزی)
پیراهن کوهستان: لنرت تیوگلس (101، از تارتلتو ایزورکس بلژیک)
پیراهن سفید (زیر ۲۳ سال): علی لبیب (81، از تیم دانشگاه آزاد اسلامی تبریز)
پس از رسیدن به کلیبر، دوچرخهسواران، مدیران تیمها، مربیان، کمیسرها، داوران و اعضای کمیته برگزاری در کلیبر ناهار خوردند و با اتوبوسها به سرعین رفتند. گروه تور شب را در سرعین سپری خواهد کرد. روز یکشنبه دهم مهر 1401 تور مسیر سرعین تا تبریز را خواهد پیمود. در تبریز گروه دوچرخهسواران، از مسیر بزرگراه شمالی (پاسداران) تا به آغاز جاده سنگفرش خواهد رفت و 4200 متر سربالایی تند را خواهد پیمود تا به خط پایان برسد. خط پایان روز چهارم در بالای کوه عینالی و در کنار آبگیر بزرگ بالای کوه خواهد بود.
نویسنده گزارش: عبداله باقری حمیدی
- منتشر شده در : 1401/7/10
- نویسنده مطلب : مدیر وب سایت
- کانال ارتباطی ما